Behu Dentist I Vetes: Zbardhoni Dhembet Me Kete Metode Te Lehte Dhe Pa Harxhime.

Një problem i zakonshëm në ditët e sotme janë pllakëzat në dhëmbë që mund të çojnë në probleme periodontiti nëse nuk trajtohet. Ka edhe disa mënyra natyrore që mund t’ju ndihmojnë të hiqni pllakëzat në dhëmbë.Kjo është ajo që ju nevojitet:Furçë dhëmbësh, Fije apo kunja plastike për dhëmbët, Sodë buke, Një filxhan, Ujë, Larës antiseptik për gojën, Peroksid hidrogjeni, Kripë.Udhëzime:
Së pari, vendosni gjysëm luge çaji kripë me një lugë gjelle sodë buke në një tas dhe përziejeni. Lyeni furçën e dhëmbëve në përzierje dhe fërkojini si zakonisht.Procesi duhet të zgjasë për rreth 5 minuta. Pas kësaj, vendosni peroksid hidrogjeni në një filxhan dhe përzieni me gjysmë gotë ujë të ngrohtë. Shpëlani mirë gojën me të. Pështyjeni. Pastaj, përdorni pak ujë të ftohtë dhe shpëlani përsëri gojën.Përdorni një fije apo shkop plastik dhëmbësh dhe hiqni pjesën e verdhë nga dhëmbët me kujdes. Në fund, lani gojën duke përdorur një larës antiseptik. Në mënyrë që të merrni rezultate optimale, përsëriteni çdo dy ditë. Kjo do t?ju ndihmojë të merrni buzëqeshjen më të bukur që keni dashur ndonjëherë!Luleshtrydhe dhe domateTë dyja përmbajnë shumë lëndë ushqyese esenciale si vitamina C që ne kemi nevojë për të pasur një shëndet të mirë or al. Përdorni luleshtrydhe ose domate për të fërkuar dhëmbët.Lërini ato për 5 minuta dhe tartari do të hiqet lehtësisht. Pas 5 minutave, shpëlani gojën me sodë buke. Ju mund të përdorni edhe ushqime të tjera të pasura me vitaminë C për këtë procedurë: speca, portokall, limon, manaferrat, dhe papaja.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *