Hiqni qafe dhimbjet e shpinës dhe të kyçeve me këtë pije natyrale : E prgatisni në kuzhinë dhe pijeni cdo mëngjes

Hiqni qafe dhimbjet e shpinës dhe të kyçeve me këtë pije natyrale : E prgatisni në kuzhinë dhe pijeni cdo mëngjes

Thuhet se me kalimin e moshës fillojnë edhe dhimbjet në shpinë apo këmbë. Megjithatë, edhe të rinjtë kanë probleme të tilla, sidomos ato që nuk bëjnë shumë ushtrime fizike.

Qëndrimi ulur për një kohë të gjatë shkakton dhimbje në shpinë, kyçe dhe këmbë.

Përveç jetës joaktive, mungesa e vlerave ushqyese ndikon gjithashtu në dhimbjen e kockave. Marrja e shpeshtë e il’açeve kundër dhimbjeve nuk është i mirë për shëndetin.

Për të trajtuar këto probleme, mund të përdorni edhe mënyra natyrale, të cilat nuk kanë efekte anësore dhe japin rezultate më të mira.

Në artikullin e sotëm do të japim një recetë të një lëngu natyral shumë të mirë për dhimbjen e kockave. Për përgatitjen e këtij lëngu nevojiten këta përbërës:

1 portokall i qëruar

2 filxhanë ananas

2 gjethe selino

2 dardha

1 limon i qëruar

Rrënjë xhenxhefili

Shafran organik të Indisë

1 lugë çaji ujë

Përgatitja: Lani xhenxhefilin dhe shafranin e Indisë dhe copëtojini mirë Prisni dardhat, limonin dhe portokallin në copa të vogla.

Hidhni të gjithë përbërësit në një shtry dhëse dhe shtoni një lugë çaji uji Shtry dhini mirë përbërësit derisa të formohet lëngu.

Konsumojeni pijen çdo mëngjes. Të gjithë përbërësit me të cilët është përgatitur lëngu përmbajnë vlera ushqyese shumë të rëndësishme për shëndetin.

Ky lëng frutash ndihmon në uljen e inflamacionit, rritjen e nivelit të antioksiduesve në gj. ak dhe lehtësimin e dhimbjeve të kockave.

You may also like...