Geli i Aloe Verës Me Limon, Sekreti Që Fshihet Pas Rritjes Së Flokëve! Ja Si Ta Përgatisni..!

Geli i Aloe Verës Me Limon, Sekreti Që Fshihet Pas Rritjes Së Flokëve! Ja Si Ta Përgatisni..!

Kur është fjala për rritjen e flokëve, sekreti është durimi, ama ndonjëherë duhen jo muaj, por vite që flokët tuaj të arrijnë gjatësinë që keni dashur. Çfarë duhet bërë për ta përshpejtuar këtë proces? Fare mirë mund të përdorim metoda natyrale që stimulojnë rritjen e flokëve. Aloe Vera është një bimë që të gjithë mund ta kemi në shtëpi. Është shumë e pasur në amiinoacidee dhe enziimaa proteoliitikee që ndihmojnë në përmirësimin e shëndetit të skalpiit dhe stimulojnë rritjen e flokëve.

Benefitet e Aloe Verës në flokë: Aloe Vera përmban enziima proteolitiikee, të cilat ndihmojnë në shëriimin dhe riparimin e qeliizavee të dëmttuaar të skalpit të kokës. Kjo gjë përmriëson shëndetin e folikulave të flokut dhe indirekt promovon rritje të shpejtë të flokut. Jo vetëm që enziimaat e saj ndihmojnë skalpin, por Aloe Vera ndihmon edhe folikulaat e fjetura të flokut të gjenerojnë flok të rinj.

Ndihmon në ndalimin e rënies së flokëve dhe kontrollon rrallimin e tyre, duke garantuar flokë të trashë dhe voluminozë. Ka veti antii-inflammatoree të cilat ndihmojnë në qetësimiin e irriitimiit dhe agravimiit të skalpit. Ka veti antii-kërpuudhoree dhe antiiviralee duke trajtuar zbokthin dhe efektin e ‘flokëve të borës’.

Aloe Vera është shumë e pasur në proteina, vitamina dhe minerale që ushqejnë me efikasitet folikulat dhe flokët tuaj. Përmbajtja e aloe verës ndihmon për t’u dhënë flokëve efektin e maskës, duke i furnizuar ata me nutrientë dhe hidratim.

Limon dhe Aloe Vera për flokë të gjatë – Do t’ju duhen: 2 lugë gjelle xhel Aloe Vera i freskët, 1 lugë gjelle lëng limoni

Përgatitja: 5 minuta; Koha e qëndrimit në flokë: 20 minuta

Procesi i përgatitjes: Në një tas përzieni përbërësit derisa të përftoni një krem homogjeen. Masazhoni këtë përzierje në skalpin tuaj dhe më pas në gjatësinë e flokëve. Lëreni për 20 minuta dhe më pas shpëlajini flokët Lajini me një shampo të butë dhe përdorni maskën si zakonisht.

Sa shpesh?

1 herë në javë.

Pse funksionon? – Lëngu i limonit është i pasur në vitaminë C, e cila është thelbësore për siintezën e kolagjenit. Nivelet e larta të kolagjenit promovojnë rritje të shpejtë të flokëve. Lëngu i limonit gjithashtu ndihmon në një shëndet të mirë të skalpit pasi garanton nivele optimale të pH.

You may also like...