Më thuaj sa vjeç je, të të them si të dobësohesh! Dieta që shkrín dhjámin sipas moshës

Me kalimin e viteve çdo gjë ndryshon dhe është mëse normale që ju të vini re se kur të jeni rreth të 40-ave të mos keni të njëjtat forma sikur ishit 20 vjeç.

Per fat te ke.q, ka raste kur shendoshemi shume dhe keta kilograme mund te transferohen lehte ne dy masa me shume…per gjithe jete. Per ta ev.ituar kete, eshte mire te kufizosh mbipeshen ne cdo periudhe te ndjeshme te jetes. Fale keshillave, shpjegimeve dhe menuve te dietave te ndryshme, mund te mesoni ta kontrolloni peshen, ne va.resi te moshes, nese je e rritur e re, mama ose nje grua e pjekur.

Kur mosha juaj është rreth 20 apo 30 vjece: Je studente ose ne fillimet e kárríerès/ Me siguri, je nje studente ose nje vajze e re shume joshese. Ndjehesh e lire por nderkohe nuk shqe.tesohesh shume per te pasur nje ushqim te ekuilibruar dhe ja ku një ditë e gjeni veten mbi-peshë.

Asyet e kileve te teperta: Del shpesh me shoqerine: Me gjithe ato pica, hamburgera dhe pije kur shkon neper festa ose del me shoqerine, ke marre disa kile. Mes aperitiveve, patateve te skuqura dhe alk.olit, kalorite shumefishohen shpejt. Ha jashte (fast food): Idealja do te ishte te haje me pak ne fast foode dhe me shpesh ne restorante. Ushqimet ne fast food jane shume kalorike dhe plot yndyrna dhe sheqerna. gjithashtu, mund te marresh buken me vete nga shtepia.

Si te besh nje jete me te shendetshme? Kontrollo daljet dhe ngrëniet jashtë shtëpisë: Nese nuk mund t’u rez.istosh picave, mundohu t’i hash vetem nje here ne jave. Ku.fizoje ushqimin ne fast food vetem nje here ne 15 dite, nje hamburger, por vetem me sallate dhe pije freskuese. Persa i perket alk.olit, pi vetem kur je me shoqerine dhe jo me shume se tre gota, nje here ne jave.

Ekuilibroje ushqimin tend cdo dite: Eshte e domosdoshme te hash mengjes. Nese ha ne restorantin e punes, zgjidh nje menu te plote (mish ose peshk +perime dhe buke ose makarona, oriz). Ne darke ha ne menyre te ekuilibruar dhe me sasi te vogel. Mundohu te hash fruta e proteina dhe h.iq buken. Bej kujdes ne ushqimet qe blen: Nese cmimi i frutave dhe i perimeve te duket shume i larte, bli perime konserve, sepse kane te njejten sasi kalorish (sigurisht me pak vitamina). Persa u perket gjelleve te papaergatitura, kontrollo qe sasia e yndyres te mos i kaperceje 5% dhe raporti mes proteinave dhe yndyrnave te jete me i madh se 1.

Keshillat per nje dietë enkas për ju: Mengjesi: 1) Nje tas (40 gr) drithera, 150 ml qumesht, nje fete buke, nje gote me leng frutash, pa sheqer te shtuar. Dreka: 1) 100 grame mish pule te furres ose 120 grame peshk te furres, 3 luge te vogla vaj ulliri, 200 grame perime te furres ose te gjalla, 60 grame buke, 1 kos natyral, nje frut ose 2) 80 grame buke, 2 feta proshute pule, 30 grame djathe, nje frut. Gjatë ditës: 40 grame buke, 20 grame cokollate ose 5 krekersa pa yndyre. Darka: 150 grame perime te pj.ekura ose te z.iera, 150 grame brumera, 1 luge kafeje vaj ulliri, 30 grame djathe, nje frut.

Kur mosha juaj është rreth 40-50 vjeçe: Jeta ne familje: Gjate kesaj etape te jetes, ndodhin shume gjera: Jeta ne cift, femijet, ndryshimet profesionale, levizjet nga njeri vend ne tjetrin, shoku afektiv, div.orcet, pa harruar tend.encen qe kemi per te ndjekur dieta. Per kete arsye ne kete epoke te jetes, mbipesha shtohet. Nuk duhet te shqe.tesoheni nese jane vetem pak kilograme (2-5 eshte normale), por eshte e nevojshme te besh kujdes, nese situata te del nga duart.

Arsyet e mbipeshes: Shijon jeten ne cift: Nuk pr.ivohesh nga gjellet e shijshme ne shoqerine e partnerit dhe ke shtuar ja dy kilograme…Burri yt ha me shume sesa ti (nje burre ka nevoje per 2400 kalori ne dite, kurse grate, mesatarisht 1800 kalori ne dite) dhe me siguri, edhe ti ke ten.dence te besh si ai…

Ben femije: Pervec ndryshimeve te trupit tend pas shta.tzanive, dollapet dhe frigoriferi jane plot me ushqime per femije, qe jane shume tu.nduese…Ben dieta te cekui.libruara njera pas tjetres. Je munduar te elim.inosh kilet e teperta per shka.k te jetes ne familje. Ke bere dieta me baze proteinash, ke lene pa ngrene darken, etj. Me siguri qe ke r.ene , por i ke marre perseri kilet e teperta, ne mos me shume!

Parimet e nje jete te shendetshme: Ha ne menyre te moderuar: Nese yt shoq nuk do te sakr.ifikoje nje darke te plote, ti mund te hash me lehte ne dreke: Nje sallate me nje veze, ose nje kuti konserve te vogel me peshk ton, perime dhe pak brumera per te du.ruar deri ne oren e darkes. Ne pergjithesi, mund te perzgjedhesh perime te pagatuara me yndyre dhe nje sasi te vogel proteinash. Darken mund ta hash te plote me mish, peshk, perime, buke dhe fruta.

N.daje ushqimin..me mase. Ki kujdes kur ha gjatë ditës me femijet. Mund te hash nje fete buke, por te jet integrale, fruta dhe nje produkt qumeshti, pa yndyre. Red.ukto sasite. Ha me mase dhe jo sa hane femijet apo burri, pasi ne.vojat e tyre jane me te medha.

Keshillat për dietën tuaj: Mengjesi: Nje kos natyral pa yndyre ose 150 ml qumesht te skremuar+60 grame buke, 10 grame gjalpe, 1 luge kafeje marmalate. Dreke: 40 grame peshk ton ose nje veze+150 grame perime te gjalla ose te gatura+150 grame brumera (50 grame te gjalla) + 10 ml vaj ulliri (2 luge kafeje), nje kas i vogel natyral, nje frut ose nje embelsire (vetem nje here ne jave)

Darke: 250 ml supe me perime ose 100 grame perime, 150 grame brumera te gatuara (oriz, makarona, patate, etj), 10 ml vaj ulliri, 150 grame peshk ne tave ose 130 grame mish pule te pj.ekur, 40 grame buke, nje frut ose 2 topa akullore (vetem nje here ne jave). Kur mosha juaj është 50 vjeç dhe me shume: Mosha e pjèkùr. Kur vjen mosha 50 vjecare, afrohet nje nga momentet me te ves.htira te jetes se gruas, periudha e menop.auzes. Per pasoje, trupi ndr.yshon dhe shendoshet.

Oreksi shtohet, por per te fre.nuar kete situate, eshte e nevojshme te njihen arsyet e ketij ndryshimi morf.ologjik. Po te japim disa keshilla per te permisuar higjienen e jetes dhe ne fund nutricionistja tregon parimet e ushqimit thelbesore per gruan mbi 50-at.

Ndryshime te medha: Trupi yt ndryshon: Me ardhjen e menop.auzes, ve.zoret prodhojne me pak hor.mone femerore. Grumbullimi i dh.jamit ne ije dhe kof.she zvo.gelohet, nderkohe qe sht.ohet ne bark. Shtohet mbajtja e lengjeve dhe kjo duket edhe ne sil.ueten e femres. Shtohet dhe deshira per te ngrene ore e pa ore non-stop. Pak.esimi i estrog.jeneve shton oreksin, e gjithashtu shton nev.ojen per te kompensuar bos.hllekun sentim.ental ose shqe.tesimet, prandaj shtohet tun.dimi per te ngrene.

Yndyrnat grumbullohen: Ke persht.ypjen se e ben shendet gjithe ate qe ha? Eshte normale. Pas te 50-tave, trupi nuk harxhon shume kalori dhe per kete arsye, dhj.ami ka te.ndence te akum.ulohet. Rezultati eshte qe, megjithese ha si me pare, shendoshesh me lehte.

Si te ruash linjat trupore? Rifillo ose shto aktivitetin sportiv. Metabolizmi yt ka tendece te ngad.alesohet. Per ta kom.pensuar, eshte e nevojshme te shtosh harx.himin e energjive me aktivitete qe evi.tojne grumbullimin e yndyrnave (ecje, ecje sportive, biciklete), fizikulture per te hol.luar silu.eten, per te terh.equr muskujt.

Ha me sasi të kontrolluara: Per te evi.tuar ngrenien ore e pa ore ne menyre te c’rregullt, eshte me mire te hash pasdite per te qete.suar oreksin, me baze buke integrale ose dritherash. Nese ke uri mes oreve ha ndonje frut ose nje kos te vogel, pa yndyre dhe sheqer. Organizo te.kat e tua te vogla: Qe te mos ndjehesh e pr.ivuar pas nje vakti, me mire te gatuash gjera te shijshme per te evi.tuar mon.otonine dhe per te kontrolluar me mire ate qe ha.

Gjithashtu mund te shtosh pa ab.uzuar disa ushqime qe te pelqejne me shume per t’ia plo.tesuar vetes deshirat here pas here. Keshillat për dietën për ju: Mengjesi: 50 ml qumesht gjysem te skremuar, 60 grame buke, 8 grame gjalpe ose margarine dhe dy luge kafeje marmalate, nje frut. Dreka: 150 grame brumera te pagatuara, 1 pjate me perime te gatuara ose jo, 100 grame mish te kuq ose pule, dy luge kafeje vaj, nje kos natyral, nje frute.

Pasdite: 60 grame buke, 40 grame djathe pa shume yndyre ose 30 grame cokollate (vetem nje here ne jave). Darke: Nje pjate supe me perime ose 200 grame perime te gjalla ose te gatuara, 80 grame peshk ose nje fete proshute pa dh.jame, nje luge kafeje vaj ulliri, nje kos natyral, nje frut.

You may also like...