Zgjerohet beteja! Vriten 10 ushtarë grekë në Ukrainë, reagon me urgjencë Mitsotakis: Rusia tha se nuk do të sulmonte civilët

Dhjetë grekë kanë humbur jetën pas një sulmi rus në Bugas të Ukrainës.

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis e ka konsideruar sulmin e Rusisë ndaj popullsisë civile në Ukrainë të paprecedentë, ndërsa ka ngushëlluar familjarët e 6 viktimave.

“Vdekja e grekëve, na ka shkaktuar dhimbje dhe inat për veprimin e paprecedentë të rusëve për sulmin ndaj civilëve. Ngushëllime familjeve. Ambasada greke ukrainase është në dispozicion të njerëzve që kanë nevojë për ndihmën tonë”, shkruan kryeministri.

Nga ana tjetër ambasada ruse është shprehur se ka qenë ushtria ukrainase dhe batalionet nacionaliste neo-naziste, përgjegjëse për 10 viktimat.

You may also like...