Biden: Kemi dy opcione, njëra prej të cilave është Lufta e Tretë Botërore

Presidenti i SHBA Joe Biden tha se një alternativë ndaj sanksioneve të ashpra që Uashingtoni ka goditur Rusinë do të ishte Lufta e Tretë Botërore.

“Ju keni dy opsione. Filloni një Luftë të Tretë Botërore, shkoni në luftë me Rusinë, fizikisht. Ose dy, sigurohuni që vendi që vepron kaq në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar të përfundojë duke paguar një çmim për ta bërë atë,” tha Biden në një. intervistë me blogerin Brian Tyler Cohen. Videoja është postuar në faqen e tij në YouTube të shtunën. Presidenti amerikan vuri në dukje se asnjë sanksion nuk është i menjëhershëm. “Por unë mendoj se këto sanksione, e di që këto sanksione janë sanksionet më të gjera në histori dhe sanksionet ekonomike dhe politike”, tha Biden.

“Rusia do të paguajë një çmim serioz për këtë afat të shkurtër dhe afatgjatë, veçanërisht afatgjatë,” theksoi lideri amerikan.

Më 24 shkurt, presidenti rus Vladimir Putin tha në një fjalim televiziv se në përgjigje të një kërkese të krerëve të republikave të Donbasit ai kishte marrë një vendim për të kryer një operacion të posaçëm ushtarak për të mbrojtur njerëzit “që kanë vuajtur nga abuzimi. dhe gjenocid nga regjimi i Kievit për tetë vjet.” Udhëheqësi rus theksoi se Moska nuk kishte plane për të pushtuar territoret e Ukrainës. Objektivi i saj është çmilitarizimi dhe denazifikimi i vendit. Kur sqaroi zhvillimet në zhvillim, Ministria ruse e Mbrojtjes siguroi se trupat ruse nuk po synojnë qytetet ukrainase, por janë të kufizuara në goditjen kirurgjikale dhe paaftësi të infrastrukturës ushtarake të Ukrainës. Nuk ka asnjë kërcënim për popullatën civile.

Një numër vendesh, përfshirë SHBA-në, kanë deklaruar sanksione të ashpra kundër Rusisë. Departamenti Amerikan i Thesarit ka njoftuar sanksione kundër presidentit rus Vladimir Putin, ministrit të Jashtëm Sergej Lavrov, ministrit të Mbrojtjes Sergej Shoigu dhe shefit të Shtabit të Përgjithshëm Valery Gerasimov.

You may also like...