Një gotë lëng ë ditë nga Hithrat: Për leukeminë, aneminë, diabetin, astmën, humbjen e flokëve dhe sëmundje të tjera..!?

Një gotë lëng ë ditë nga Hithrat: Për leukeminë, aneminë, diabetin, astmën, humbjen e flokëve dhe sëmundje të tjera..!?

Meqenëse hithra është një nga bimët me vetitë më shëruese, rekomandohet të pini këtë lëng natyral çdo ditë, por jo më shumë se një gotë. Ka efektet pozitive të mëposhtme:

Ndihmon punën e zorrëve; përmirëson gjakut, prandaj duhet të përdoret nga njerëzit me anemi dhe mund të ndihmojë me sëmundjet më të rënda të gjakut, të tilla si leukomia

Ndihmon trupin të rikuperohet pas sëmundjeve të rënda, operacioneve dhe situatave të tjera stresuese; ka një efekt pozitiv në punën e veshkave, mëlçisë, mushkërive dhe pankreasit

Forcon sistemin imunitar dhe ndihmon trupin në luftën kundër ftohjeve, viruseve dhe të ngjashme; rregullon nivelet e sheqerit në gjak, dhe rekomandohet veçanërisht për diabetikët

Ndihmon në nxjerrjen e lëngjeve të tepërta dhe përshpejtimin e tretjes; trajton infeksionet urinare dhe të frymëmarrjes; lehtëson alergjitë dhe astmën; ndihmon me sëmundjet e kockave; forcon gjëndrën mbiveshkore

Lehtëson simptomat e shqetësimit të stomakut; përdoret gjerësisht në kozmetikë sepse përmirëson shëndetin dhe cilësinë e lëkurës dhe flokëve; parandalon rënien e flokëve; rikuperon trupin, rikthen energjinë dhe rrit durimin

Për këtë recetë ju duhet një blender. Përdorni doreza mbrojtëse ose një çantë për të zgjedhur hithrat. Zgjidhni hithrën nga një zonë e pastër dhe e pa ndotur, larg trafikut. Gjethet janë të pjekura kur bima arrin një lartësi prej 20 cm dhe atëherë ato janë të cilësisë më të lartë.

Kur zgjidhet hithra, është e nevojshme ta lani disa herë me ujë të ftohtë. Gjethet e hithrës, pra majat e bimës, përdoren për lëng. Ju duhen gjethe të freskëta për këtë recetë.

Përbërësit: 2 grusht hithër dhe 250 ml ujë të vluar
Procedura: vendosni përbërësit në një blender dhe bluani së bashku. Kullojeni përmbajtjen e fituar përmes një kullese ose garzë. Embëlsojeni me mjaltë, sheqer, stevia ose diçka tjetër. Konsumojeni menjëherë.

SHENIM: Doza e rekomanduar është një gotë në ditë (200 ml). Shija mund të thuhet se i ngjan corbes të spinaqit, kështu që përkundër vetive shëruese, shija mund te mos i përshtatet disave.

You may also like...