“Dy avionë të rrëzuar, 250 parashutistë rusë të vrarë”/ Media gjermane: “A i hëngri në sy” Putini ukrainasit?

Ashtu si në vitin 2014, Rusia nënvlerëson vullnetin dhe aftësinë e ukrainasve për të rezistuar. Një parashikim lufte me pak viktima ka dështuar, shkruan media gjermane F.A.Z transmeton “Bota sot” Më shumë rezistencë se sa pritej: Një makinë ushtarake ruse e shkatërruar në Kharkiv të dielën

Ashtu si në vitin 2014, Rusia nënvlerëson vullnetin dhe aftësinë e ukrainasve për të rezistuar. Një parashikim lufte me pak viktima ka dështuar, shkruan media gjermane F.A.Z transmeton “Bota sot”.

Sulmi rus ndaj Ukrainës nuk u shndërrua në një sulm të shpejtë. Natën e së dielës, mbrojtja ajrore e Ukrainës me sa duket rrëzoi dy avionë të tjerë të mëdhenj me katër motorë që i përkisnin parashutistëve rusë pranë kryeqytetit Kiev. Ekspertët perëndimorë me një pasqyrë të saktë të situatës i konsiderojnë raportet për këtë si të besueshme. Tregimi i mëposhtëm i situatës ushtarake bazohet në raporte nga një burim i tillë dhe në informacione të disponueshme publikisht. Ai sugjeron që presidenti rus Vladimir Putin dhe ushtria e tij i nënvlerësuan ukrainasit.

Dy avionë Il-76 të rrëzuara mund të nënkuptojnë deri në 250 parashutistë rusë të vrarë. Kjo me sa duket përsërit një proces të së shtunës mbrëma, kur forcat e armatosura ruse kishin humbur tashmë dy Il-76.

Makineritë mund të jenë shkatërruar nga raketat kundërajrore të Ukrainës Buk ose nga avionët luftarakë. Kjo mund të nënkuptojë dy gjëra. Së pari, Rusia me sa duket dështoi të eliminonte forcat ajrore të Ukrainës dhe mbrojtjen kundërajrore me sulme masive ajrore menjëherë pas fillimit të luftës të enjten në mëngjes.

Ndoshta, thuhet, koordinatat e objektivit të rusëve ishin të vjetruara. Tani mendohet se ata po përpiqen ta rregullojnë vetë këtë mangësi duke ngritur trupa zbulimi në Ukrainë.

You may also like...