“Kuzhinieri” i Putinit me 400 ushtarë nga Afrika në Ukrainë për të vrarë Zelenskyn, vëllezërit Kltischko dhe 23 zyrtarët

Më shumë se 400 mercenarë rusë janë dërguar nga Afrika për të vrarë presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, u zbulua mbrëmë nga mediat britanike.
Një milici private e njohur si Grupi Wagner dyshohet se ka marrë urdhra nga Vladimir Putin për të eliminuar Zelensky – dhe 23 figura të tjera qeveritare – për të lejuar Moskën të marrë përsipër fqinjin e saj në Evropën Lindore.

Sipas Times, ushtria me pagesw, e drejtuar nga oligarku Yevgeny Prigozhin – një aleat i ngushtë i presidentit rus, i cili shpesh quhet “kuzhinieri i Putinit” – u udhwtoi pesë javë më parë dhe po i ofrohet një shumë e madhe për misionin.

Operativët shumë të trajnuar thuhet se presin dritën jeshile nga Kremlini, me listën e tyre të emrave “VIP” që përfshin gjithashtu kryeministrin e Ukrainës, të gjithë kabinetin, kryetarin e bashkisë së Kievit Vitali Klitschko dhe vëllain e tij Vladimir – të dy kampionë boksi që janë bërë. figura ikonike në vijën e parë të kryeqytetit.

Informacioni në lidhje me misionin e tyre arriti në qeverinë ukrainase të shtunën në mëngjes dhe disa orë më vonë Kievi shpalli një shtetrrethim 36-orësh “të vështirë” për të pastruar qytetin nga sabotatorët rusë, duke paralajmëruar civilët se ata do të shiheshin si agjentë të Kremlinit dhe rrezikonin të “likujdoheshin” nëse ata dilnin jashtë.

You may also like...