“Putin ka frikë nga humbja e luftës”/ Zbulohet plani i tmerrshëm i rusëve: Mund të ndodhë në ditët në vijim…

Në një shkrim të ‘The Sun’ thuhet se përplasjet e forta ushtarake mes forcave ruse dhe atyre ukrainase në Kiev, mund të sjellin në ditët në vijim edhe përdorimin e armëve të frikshme, ose të njohura ndryshe si ‘tmerri rus’.
Në artikull shkruhet se humbjet e njëpasnjëshme, por dhe demoralizimi i ushtarëve rusë në luftimet në Ukrainë, mund të bëjë që presidenti i Rusisë Vladimir Putin nga frika e demoralizimit të mëtejshme të të tijve, mund të urdhërojë përdorimin e këtyre bombave të frikshme, çka do të sjell terror, shkatërrim të paprecendentë në Ukrainë.

“Putin ka frikë nga humbja e luftës”, ‘The Sun’

Sipas ‘The Sun’, Putin e kishte marrë si një ‘kafshatë’ të lehtë Ukrainën, pasi besonte se mund ta merrte brenda 48 orëve, ndërkohë që në ditën e 6-të të luftimeve raportohet se forcat ruse kanë pësuar dëme të mëdha si në njerëz (forcat ukrainase raportojnë për 5700 të vrarë) si dhe në dëme materiale, duke përfshirë avionë, heliukopterë dhe tanke të shkatërrtuara.

Sipas të njëjtës media raportohet se Putin është i tmerruar nga ideja se Rusia mund të dështojë në këtë përballje me ukrainën, prandaj do të urdhërojë bombardime të tmerrshme njëlloj siç ndodhi në Çeçeni apo në Siri.

Peizazhet e shkatërruara të qytetit të kthyera në rrënoja dhe të mbetura pa jetë janë bërë disa nga imazhet më të tmerrshme të luftës moderne të krijuara nga Moska.

Dhe ndërsa Rusia pretendon se thjesht dëshiron të “denazifikojë” dhe “çmilitarizojë” fqinjin e saj, zyrtarët perëndimorë kanë frikë se një Putin gjithnjë e më i frustruar do t’i kthehet taktikave të luftës totale dhe “blitzkrieg” (një fushatë ushtarake intensive që synon të sjell një fitore të shpejtë).

Ai tashmë ka lëshuar bombardime djallëzore në Kharkiv, teksa është akuzuar për përdorimin e të ashtuquajturave bomba vakum dhe për krime lufte.
Armët e tjera që Putini mund të lëshojë përfshijnë lëshuesit e tmerrshëm “breshëri”, BM-21 Grads, të cilat tashmë janë fotografuar duke u sjellë në Ukrainë.

Putin mund t’i drejtohej bombave thërrmuese shkatërruese të cilat ai u akuzua se i përdori për ndikim të tmerrshëm në Siri.

Rusia besohet se ka vrarë rreth 7000 njerëz të pafajshëm gjatë ndërhyrjes së saj në emër të diktatorit Bashar al-Assad.

Henry Wilkinson, shefi i inteligjencës në firmën e inteligjencës së sigurisë Dragonfly, tha: “Ushtria ruse tani do të përpiqet të vërë në zbatim shkallën e plotë të aftësive të saj që ka ndërtuar afër dhe në Ukrainë.

“Kjo ka shumë të ngjarë të përfshijë përdorimin më të madh të zjarrit pa dallim artilerie dhe sulmeve ajrore, të cilat duket se kanë filluar tashmë në Kharkiv.

“Në fushën e betejës, kjo do të thotë përdorim pa kriter i forcës, veçanërisht artilerisë, raketave balistike, sulmeve ajrore dhe sulmeve shumë shkatërruese duke përdorur armë termobarike, duke përfshirë popullatën civile.”

You may also like...