Moska “i shpall luftë” Turqisë/ Pasi i bllokoi kalimin luftanijeve ruse

Zyrtarët ukrainas kanë konfirmuar se të paktën 70 ushtarë u v ranë në një s ulm artilerie ruse në bazën e tyre ushtarake të dielën, përcjell in7.

Parlamenti i Ukrainës ka postuar në Twitter një homazh për ushtarakët, duke thënë “Lavdi e përjetshme për heronjtë e Ukrainës”. Parlamenti tha se ata u vranë nga raketat Grad.
Më shumë se 70 ushtarë ukrainas u vranë pasi artileria ruse g oditi një bazë ushtarake në Okhtyrka, një qytet midis Kharkiv dhe Kievit, shkroi kreu i rajonit në Telegram.

Dmytro Zhyvytskyy postoi fotografi të guaskës së d jegur të një ndërtese katërkatëshe dhe shpëtimtarëve që kërkonin rrënojat.

Në një postim të mëvonshëm në Facebook, ai tha se shumë ushtarë rusë dhe disa banorë lokalë gjithashtu u v ranë gjatë l uftimeve të dielën. Raporti nuk mund të konfirmohej menjëherë, raportoi Associated Press. Të hënën, punonjësit e urgjencës po sillnin ende rrënojat duke u përpjekur të gjenin të mbijetuar.

Por Parlamenti i Ukrainës të martën në mëngjes ka postuar në Twitter një homazh për ushtarakët, duke thënë “Lavdi e përjetshme për heronjtë e Ukrainës”. Parlamenti tha se ata u vranë nga raketat Grad.

You may also like...