Alarm për një katastrofë, Ukraina: Tanket ruse kanë hyrë pranë centralit më të madh bërthamor të Europës

Tanke thuhet se kanë hyrë në qytet pranë uzinës bërthamore të Zaporizhzhia dhe forcat ruse kanë hapur zjarr. Kjo është bërë e ditur nga zyrtarët ukrainas.

Dje, pamjet e mediave sociale u shfaqën që tregonin ukrainasit që ndërtonin postblloqe të improvizuara dhe grumbulloheshin në rrugën kryesore që të çon në termocentralin e madh bërthamor.

Anton Geraschenko, një këshilltar i ministrisë së punëve të brendshme të Ukrainës, paralajmëroi se një përleshje e afërt rreth qytetit në Enerhodar mund të rezultojë në goditjen aksidentale me armë në fabrikë.

Fabrika është më e madhja në Evropë, duke shkaktuar shqetësim për një tjetër fatkeqësi të stilit të Çernobilit. /abcnews.al/

You may also like...