E FUNDIT/ Vjen lajmi i mirë nga Ukraina, ushtria vendase u jep goditjen e rëndë rusëve

Ushtria e ukrainës ka rimarrë në kontroll qytetin e Hostomelit, duke vrarë 50 ushtrarë rusë.

Këtë e ka bërë të ditur shërbimi për shtyp i Drejtorisë kryesore të Inteligjencës të Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës në Facebook, raporton Ukrinform, përcjell lajmi.net

“Qyteti Hostomel është nën kontrollin e trupave ukrainase… Të paktën 50 pushtues nga Brigada e Sulmit Ajror të Gardës 31 të Veçantë (Ulyanovsk) u vranë në betejat e Hostomelit.
Nga pala ukrainase, luftëtarë të forcave speciale të Inteligjencës kryesore në beteja morën pjesë Drejtoria e Ministrisë së Mbrojtjes, Regjimenti i 3-të i Forcave Speciale të Veçanta me emrin e Princit Svyatoslav Trim dhe grupi i rezistencës lokale. Ushtria ukrainase sekuestroi shumë gjëra, mes tyre armë, pajisje ushtarake, staf dhe dokumente personale ”, thuhet në deklaratë.

Sipas raportit, armët e përdorshme të sekuestruara nga forcat ruse iu dorëzuan grupeve të rezistencës lokale.

Hostomeli është qyteti që është rikthyer për herë të dytë nga ushtria ukrainase prej pushtimit të forcave ruse.

You may also like...