Vjen paralajmërimi i fortë nga zyrtari i Inteligjencës europiane, zbulon çfarë po planifikon të bëjë Putini në Ukrainë

Zyrtarët evropianë të inteligjencës kanë dalë me një paralajmërim të frikshëm. Ata pretendojnë se Rusia po planifikon të organizojë ekzekutime publike në qytetet e pushtuara të Ukrainës në një përpjekje për të thyer moralin.

Goditja e protestave, burgosjet e kundërshtarëve politikë dhe ekzekutimet publike thuhet se janë të gjitha pjesë e strategjisë së pushtimit.

Burimi i informacionit është një zyrtar anonim, i cili pretendon se ka parë dokumente nga agjencia ruse e inteligjencës, Shërbimi Federal i Sigurisë, raporton Bloomberg.

Ndërsa dita e nëntë e pushtimit të dënuar gjerësisht të Rusisë në Ukrainë filloi, dje Putin i tha Emmanuel Macron se ai synon të realizojë plotësisht pushtimin e tij ushtarak të rajonit.

Kjo duke hequr qeverinë në Kiev, e cila ka fituar lavdërime në mbarë botën për sfidën e saj përballë agresionit dërrmues ushtarak.

Trupat ruse po marshojnë në qytetin juglindor të Mariupolit, megjithëse Ukraina ka ende kontroll mbi qytetin.

Ushtria ruse gjithashtu deklaron se ka kontroll mbi Kherson, dhe zyrtarët lokalë ukrainas konfirmuan se forcat ruse kanë marrë selinë e qeverisë lokale në këtë port të Detit të Zi me 280,000 banorë – qyteti i parë i madh që ra që nga fillimi i luftës.

Dje, presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy i kërkoi edhe një herë Putinit që të takohej me të për të arritur një marrëveshje.

Ai tha: “Unë duhet të flas me Putinin, bota duhet të flasë me Putinin, sepse nuk ka mënyra të tjera për ta ndalur këtë luftë”.

Kombet e Bashkuara raportojnë se më shumë se një milion refugjatë po ikin në vendet fqinje, duke krijuar një nga krizat më të rënda humanitare në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Sipas mediave ukrainase, trupat ruse kanë hyrë gjithashtu në qytetin jugor të Enerhodar, një qendër kryesore energjetike në lumin Dnieper që përbën rreth një të katërtën e prodhimit të energjisë në vend.

Është vendi i centralit bërthamor të Zaporizhzhia, më i madhi në Evropë, i cili u mora sot nga trupat ruse. Kryebashkiaku i Enerhodar tha se forcat ukrainase në skajet e qytetit po luftojnë me trupat ruse.

Luftimet e ashpra po vazhdojnë në periferi të një tjetër qyteti port strategjik në detin Azov, Mariupol, duke e zhytur atë në errësirë, izolim dhe frikë. Lidhjet e energjisë elektrike dhe telefonit janë kryesisht të ndërprera, dhe shtëpitë dhe dyqanet po përballen me mungesë ushqimi dhe uji.

Më shumë bombardime u raportuan në qytetin verior të Chernihiv. Ekipet e shpëtimit u detyruan të pezullonin kërkimet e tyre në rrënojat për shkak të bombardimeve të ripërtëritur

You may also like...