Këto janë shtetet që Putini i shpalli armike: Çfarë efekti ka ky vendim i presidentit rus?/

Presidenti rus, Vladimir Putin e ka shpallur një listë të vendeve të cilat konsiderohen jomiqësore për Rusinë. Në listën në të cilën bën pjesë Shqipëria, SHBA-ja është e para dhe pas saj vijnë Kanadaja e Mbretëria e Bashkuar, përcjell Gazeta Express.E katërta në listën e Putinit është renditur Ukraina, shteti fqinj të cilin Rusia po e pushton duke sulmuar me bombardime e në forma të tjera që më shumë se dhjetë ditë….
“Lista përfshin Shtetet e Bashkuara dhe Kanadanë, shtetet e BE-së, MB (përfshirë Jersey, Anguilla, Ishujt e Virgjër Britanikë, Gjibraltar), Ukrainën, Malin e Zi, Zvicrën, Shqipërinë, Andorrën, Islandën, Lihtenshtajnin, Monakon, Norvegjinë, San Marino, Maqedonia e Veriut, dhe gjithashtu Japonia, Koreja e Jugut, Australia, Mikronezia, Zelanda e Re, Singapori dhe Tajvanin”, thuhet në raportimin e agjencisë shtetërore ruse të lajmeve, Tass.Këto vende thuhet se vendosën sanksione kundër Rusisë ose u shprehën pro tyre kur Putini urdhëroi pushtimin e Ukrainës…….

You may also like...