Edhe doktoret vet poe perdorin, kjo perberje mba nen kontroll diabetin dhe rigjeneron melçine tuaj

Edhe doktoret vet poe perdorin, kjo perberje mba nen kontroll diabetin dhe rigjeneron melçine tuaj

Kjo farë e shëndetshme e njohur dhe me emrin fara e kanarinës. Ka shk;aktuar pa. nik te do;ktorët për shkak të benefiteve të mëdha që ka për njerëzit.

Njerëzit zakonisht e përdorin këtë farë për të ushqyer zogjtë! Por, a e dinit se mund ta konsumoni dhe ju këtë farë gjithashtu? Sigurisht që po pasi përmban një numër të lartë të aminoacideve dhe enzimave që janë shumë të vlefshme për shëndetin tonë.

Nutricionistët thonë se ky lloj farash përmban një numër të lartë të enzimës lipase, që është ekst. remisht e vlefshme për proçesin e tretjes. Kjo enzimë thyen qelizat e yndyranave në mënyrë që të treten dhe të absorbohenme thjeshtë nga organizmi.

Kjo lloj fare gjithashtu është shumë e dobishme në uljen e proçesit të plakjes dhe tonifikon lëkurën tuaj. Do ju ndihmojë të rigjeneroni pankreasin dhe të kontrolloni diabetin. Enzimat e gjetura në këto fara mund të përdoren dhe për mjekime popullore.

Receta
Shysni 5 lugë nga këto fara në ujë dhe lërini gjatë natës. Në mëngjes kullojeni ujin dhe vendosini farat në një blender. Hidhni pak qumësht soje ose fruta sipas preferencës dhe përzieini.

Mund të shtoni pak mjaltë por asnëherë sheqer. Kjo pije është shumë e mirë për të filluar ditën plot energji.

You may also like...