Finlanda do të bëhet pjesë e Natos/ Ja reagimi i Putinit…

Finlanda do të rishikojë politikën e saj të sigurisë për të vendosur nëse do të anëtarësohet në NATO, tha të enjten Presidenti i vendit Sauli Niinisto.

Shqyrtimi i mundësisë për anëtarësim është bërë më urgjent që nga fillimi i agresionit të Rusisë kundër Ukrainës.

Mbështetja publike për anëtarësimin në NATO, tradicionalisht rreth 20%, është rritur gjatë muajit të kaluar.

‘Pasi të kemi analizuar alternativat dhe rreziqet, do të dalim me përfundime’, u tha presidenti Niinisto gazetarëve, por pa dhënë ndonjë afat për procesin.

Niinisto u takua me presidentin e Shteteve të Bashkuara, Joe Biden në Uashington fundjavën e kaluar dhe do të ketë një bisedë telefonike me presidentin rus Vladimir Putin të premten.

Ai nuk pranoi të thoshte se çfarë do të bisedonte me presidentin rus.

Po të enjten, autoritetet e vendit thanë se Finlanda ka shtuar sasinë e rezervave emergjente, përfshirë karburantin dhe mallrat e prodhimit bazë. /VOA

You may also like...