SHBA vendos sisteme raketore në Poloni/ C’ka ndermend te beje Putini?!

Zëvendëspresidentja e SHBA-së Kamala Harris ka thënë se sistemet ra ketore amerikane janë vendosur në Poloni, e cila kufizohet me Ukrainën, duke shtuar se ato janë të përgatitura për të mbro jtur “çdo centimetër” të territorit të NATO-s.

Ajo po fliste në Varshavë pas takimit me presidentin polak Andrzej Duda. Zonja Harris shtoi se SHBA do të japë 50 milionë dollarë të tjera ndihmë humanitare për Ukrainën.

Dorëzimi i raketave në Poloni vjen menjëherë pasi Rusia u kërkoi vendeve të BE-së dhe NATO-s të ndalojnë armatosjen e rajonit me ndihmë mbrojtëse, pasi ajo përbën një kër cënim për avionët civilë.

Raketat Patriot janë raketa tokë-ajër të përdorura nga forcat e armatosura të SHBA-së për të shënjestruar predha armike, shkruan Sky News.

You may also like...