Po ndodh befasia e madhe,filloi Rebelimi anti-Putin / Oligarkët e mëdhenj rusë ia kthejnë shpinën Putinit

Qendra për Kundërshtimin Dezinformimit, e cila funksionon nën Këshillin Kombëtar të Sigurisë dhe Mbrojtjes së Ukrainës, ka marrë informacione se një përçarje e madhe ka filluar në rrethin e ngushtë të Putinit.

Sanksionet perëndimore kundër elitës ruse, e cila, siç dihet,përbën themelin e fuqisë së Kremlinit, duket se janë të papërballueshme për ta.
Tash për tash gjashtë oligarkë rusë, me një kapital prej 90 miliardë dollarësh, kanë kundërshtuar publikisht agresionin rus kundër Ukrainës.

Pasuria e miliarderëve rusë u ul për gati 40 miliardë dollarë në javën e parë së luftës
Sot pronari i kompanisë “Novatek”, Leonid Mikhelson, edhe themeluesi i kompanisë “Rusal”, Oleg Deripaska, gjithashtu edhe pronari i “Lukoil”-it, Vagit Alekperov, së këndejmi edhe kreu i “Alfa Group”-it, Mikhail Fridman, bashkë me partnerin e tij, Pyotr Aven, dënuan agresionin rus kundër Ukrainës.

You may also like...