“Ushtarët rusë po vetëplagosen me plumba ukrainas”/ Shërbimet inteligjente zbardhin telefonatën drithëruese

Për shkak të avancimit të ngadaltë dhe arsyeve të vërteta të sulmit mbi Ukrainën, duket se morali i ushtarëve risë ka rënë jo pak.
Këtë gjë e tregon dhe telefonata e fundit që një ushtar rus zhvilloi me nënën e tij dhe që është zbardhur nga shërbimet inteligjente.

Në audio dëgjohet ushtari tek tregon se forcat e Putin po kërkojnë për municione të ushtrisë ukrainase që të qëllojnë veten në këmbë që më pas të shkojnë në shtëpi.

Ushtari tregon se njësia e tij po kërkon plumba të kalibrit 7.62 që përdorin ushtarët ukrainas dhe shton se shokë të tij tashmë e kanë bërë këtë gjë duke qëlluar veten.

Telefonata, e cila u publikua nga Shërbimi i Sigurisë ukrainase, pretendon gjithashtu se 120 persona janë dërguar në spital me plagë dhe 350 të tjerë janë kthyer në Rusi në arkivole.
Ushtari i paidentifikuar i thotë gjithashtu nënës së tij se njësia i tij nuk është më e pajisur me municione luftarakë sepse ukrainasit ua hodhën në erë të gjitha.

You may also like...