Video që po bën ‘NAMIN’ në Internet/ 21 të vrarë sot në Maripuol, ushtarët çeçen bërtasin gjatë sulmit: Allah Akbar!

Raportet për kapjen ruse të ushtarëve sirianë dhe çeçenë duket se u konfirmua. Çdo ditë rezulton se Kremlini ka pësuar goditje të rënda në radhët e ushtrisë së tij, si rezultat i të cilave mercenarë të huaj po luftojnë në anën e tij për pushtimin e territorit ukrainas.
Në një video të publikuar nga Mariupoli i copëtuar – nga zjarri rus – një qytet kyç që në pak orë numëron shumë të vdekur duke humbur, në të njëjtën kohë, spital, shkollë dhe teatër, shihen ushtarë duke bërtitur “Allah Akbar”, që do të thotë Zot. ai është i madh.
Sipas një raporti të mëparshëm të Forbes, rusët janë duke rekrutuar luftëtarë nga Siria ndërsa dislokojnë njësi paraushtarake me burra nga Çeçenia. Pas kërkimit të aleatëve për të luftuar në anën e tyre, ka një mungesë serioze.

Udhëheqësi çeçen Ramzan Kadyrov thotë se “1000” vullnetarë çeçenë janë rrugës për të luftuar në Ukrainë, tre javë pas fillimit të pushtimit rus.
Në llogarinë e tij në Telegram, Kadyrov tha se një nga bashkëpunëtorët e tij, Apti Alaudinov, “po udhëhiqte mijëra vullnetarë nga Republika Çeçene”, të cilët ishin “në rrugën e tyre për t’iu bashkuar operacionit special për denazifikimin dhe çmilitarizimin e Ukrainës”.

Udhëheqësi çeçen tha të hënën se ishte në Ukrainë në anën e forcave ruse në një aeroport të pushtuar pranë Kievit.

Ky informacion nuk mund të verifikohej nga burime të pavarura dhe është kundërshtuar nga zyrtarët ukrainas.

Kadyrov, i cili akuzohet nga OJQ-të ndërkombëtare për shkelje të rënda të të drejtave të njeriut në Çeçeni, është një truprojë e presidentit Vladimir Putin nën komandën e tij.
Pas pushtimit rus të Ukrainës, imazhet e një sheshi në Grozny, kryeqyteti i Çeçenisë, plot me ushtarë që thoshin se po niseshin për në Ukrainë u postuan në mediat sociale.

Ramzan Kadyrov, i cili sundon Çeçeninë me grusht të hekurt, konsiderohet plotësisht besnik i Kremlinit dhe ka nën komandën e tij një grup ushtarak të njohur si Kandirovtsi, i cili është akuzuar për shumë mizori në Çeçeni.

You may also like...