SHBA-ja nuk ndalet, vazhdon goditjen ndaj Rusisë, zbardhet vendimi i fundit

Shtetet e Bashkuara të Amerikës vazhdojnë me të tjera sanksione ndaj Rusisë dhe njerëzve të pasur rus.Nga informacionet e fundit gati 100 avionë me lidhje me Rusinë janë ndalur nga qeveria amerikane, duke përfshirë një në pronësi të miliarderit Roman Abramovich. Departamenti Amerikan i Tregtisë ka thënë se avionët janë në kundërshtim me sanksionet amerikane ndaj Rusisë. Ofrimi i shërbimit për këta avionë kudo në botë – duke përfshirë edhe brenda Rusisë – mund të çojë në gjoba të rënda dhe burgim të mundshëm, thotë ai. Lista përfshin avionë të operuar nga linjat ajrore ruse, duke përfshirë Aeroflot. Ndërsa shumica janë avionë Boeing, përfshihet gjithashtu një avion privat Gulfstream në pronësi të z. Abramovich – pronari aktual i klubit të futbollit Chelsea. Rusi ishte në mesin e shtatë oligarkëve të sanksionuar nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar në fillim të këtij muaji në përgjigje të luftës në Ukrainë. Abramovich, 55 vjeç, dyshohet se ka lidhje të forta me presidentin rus Vladimir Putin, të cilën ai e ka mohuar. Në një deklaratë, departamenti tha se çdo punë karburanti, mirëmbajtje ose riparimi i ndonjë prej avionëve të listuar – si dhe sigurimi i pjesëve rezervë – shkel kontrollet e eksportit të SHBA. Sekretarja e Tregtisë Gina Raimondo tha se masa ishte në përgjigje të “luftës brutale të zgjedhur të Rusisë kundër Ukrainës”. Ajo shtoi: “Ne po publikojmë këtë listë për të vënë në dijeni botën – nuk do të lejojmë kompanitë dhe oligarkët rusë dhe bjellorusë të udhëtojnë pa u ndëshkuar në kundërshtim me ligjet tona.” Departamenti tha se shkelësit përballen me “kohë të konsiderueshme burgimi, gjoba, humbje të privilegjeve të eksportit ose kufizime të tjera”. Rregulloret zbatohen për çdo avion që ka më shumë se 25% përmbajtje me origjinë nga SHBA, i cili është rieksportuar në Rusi pasi kontrollet e reja hynë në fuqi më 24 shkurt, ditën kur Rusia pushtoi Ukrainën. “Duke i penguar këta avionë të marrin ndonjë shërbim, për shembull, duke përfshirë edhe nga jashtë, fluturimet ndërkombëtare nga Rusia në këto avionë janë efektivisht të bazuara”, shtohet në deklaratë. Zëvendës Sekretari i Tregtisë, Don Graves tha se qeveria amerikane shpresonte që masa të theksonte izolimin në rritje të Rusisë nga ekonomia globale. “Veprimet tona nuk janë fjalë boshe apo shkronja të vdekura në faqe letre,” tha ai. “Veprimet tona kanë dhëmbë të vërtetë dhe ndërsa lufta e egër e Putinit vazhdon, ata do të vazhdojnë të kafshojnë më fort mbi ekonomitë ruse dhe bjelloruse”. SHBA, Kanadaja dhe aleatët evropianë kanë ndaluar tashmë avionët rusë të operojnë në hapësirën e tyre ajrore, duke detyruar linjat ajrore ruse të braktisin kryesisht rrugët e tyre ndërkombëtare.

You may also like...