Humbën jetën 133 pasagjerë, çfarë e shkaktoi rrëzimin e avionit ‘Boeing 737’? Dalin dyshimet e para

Mëngjesin e sotëm një avion ‘Boeing 737’ u rrëzua tragjikisht në Kinë. Fatkeqësisht humbën jetën 133 pasagjerë.

Fluturimi i China Eastern Airlines u rrëzua përpara se të përplasej në shpatin e kodrës dhe të shpërthejë pranë qytetit Wuzhou, në qarkun Teng në provincën jugore të Guangxi.

Një zyrtar i shpëtimit tha se avioni ishte shpërbërë plotësisht, ndërsa një zjarr i shkaktuar nga përplasja shpërtheu nëpër bambu dhe pemë përpara se të shuhej.

Pamjet tmerruese të CCTV-së u shfaqën në mediat sociale që supozohet se tregonin avionin duke u rrëzuar vertikalisht drejt tokës në momentet para përplasjes. Presidenti Xi Jinping tha se ishte ‘i tronditur’ nga incidenti dhe urdhëroi menjëherë një hetim për shkakun.

Nuk është ende e qartë se çfarë e shkaktoi rënien dhe rrëzimin e papritur, por ekspertët e aviacionit thanë se mund të ketë qenë “një humbje e kontrollit, ndoshta pas një ndalimi të avionit në lartësi të madhe” ose një dështim ndijor në kabinë, raporton “Daily Mail”.

Avioni, me numër fluturimi MU5735 nga Kunming për në Guangzhou, besohet të jetë një Boeing 737-89P, i cili nuk është pjesë e serisë MAX që është përballur me probleme vitet e fundit.

Përplasja do të rinovojë thirrjet për Kinën që të bëjë më transparente rekordin e saj të sigurisë së aviacionit – i cili konsiderohet i mirë, por dyshohet se sheh një nën-raportim të gabimeve të sigurisë. Ai kishte 123 pasagjerë dhe nëntë anëtarë të ekuipazhit në bord. Media shtetërore tha më herët se në bord ndodheshin 133 persona.

Fluturimi u nis nga qyteti jugperëndimor i Kunming në orën 13:11 (5:11 pasdite GMT), treguan të dhënat e FlightRadar24. Por gjurmimi përfundoi në orën 14:22 (6:22 të mëngjesit GMT) në një lartësi prej 3,225 këmbësh me një shpejtësi prej 376 nyje.

Sipas të dhënave të FlightRadar24, avioni po lundronte në një lartësi prej 29,100 këmbësh në orën 6:20 të mëngjesit.

Pak më shumë se dy minuta e 15 sekonda më vonë, të dhënat e ardhshme të disponueshme treguan se ai kishte zbritur në 9,075 këmbë. Në 20 sekonda të tjera, lartësia e fundit e gjurmuar ishte 3,225 këmbë.

Ai duhej të ulej në Guangzhou, në bregun lindor, në orën 15:05 (07:05 GMT).

You may also like...