“Dhezet” alarmi i luftës / Putin kërcënoi me armët bërthamore/ Liderët botërorë përgatiten për Luftën e 3 Botërore

Udhëheqësit botërorë thuhet se po hartojnë “plane emergjente” në rast se Vladimir
Putin vendos të lëshojë armët vdekjeprurëse kimike ose bërthamore në Ukrainë.

Shtëpia e Bardhë ka mbledhur në heshtje një të ashtuquajtur “ekip të fortë” zyrtarësh të sigurisë kombëtare për të skicuar skenarët se si Shtetet e Bashkuara dhe
aleatët e tyre të përballet me Rusinë.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg theksoi se planet ishin urgjente pas kërcënimeve të Putinit në kanalet televizive propagandistike ruse.

Ai tha se pret që “aleatët të bien dakord të ofrojnë mbështetje shtesë, duke përfshirë
ndihmën dhe pajisjet e sigurisë kibernetike për të ndihmuar Ukrainën të mbrohet nga kërcënimet kimike, biologjike, radiologjike dhe bërthamore”.

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson dhe presidenti Joe Biden kanë bërë gjithashtu deklarata që nga raportimet për kërcënimet pasi ata pretendojnë se Ukraina nuk do të qëndrojë e vetme kundër forcave të Kremlinit.

Kryeministri tha: “Mesazhi që Putini mund të marrë është: Ukraina nuk është vetëm.
Ne qëndrojmë me popullin e Kievit, Mariupolit, Lviv dhe Donetsk

You may also like...