Gëzohen ukrainasit, forcat e tyre rimarrin nën kontroll të gjithë rajonin e Kievit

Zëvendësministri i Mbrojtjes i Ukrainës, Hanna Malyar thotë se forcat e vendit kanë rimarrë të gjithë kontrollin e rajonit e Kievit.

“I gjithë rajoni i Kievit është çliruar nga pushtuesi”, tha përmes një psotimi në Telegram zv.ministri.

Ndërsa qyteti i Mariupolit është shkatërruar rëndë javët e fundit dhe Çernihivi mund të arrihet ende me rrugë tokësore.

Raportohet se trupat ukrainase kanë rimarrë më shumë se 30 fshatra përreth Kievit.Gjithashu ditën e djeshme u çlirua qyteti Bucha dhe Borodyanka, të cilat u morën nën kontroll nga forcat ukrainase.

You may also like...