Mësoi 5 Kurimet Më Të Mira Natyrale Kunder Infeksiioneve Viirale, Kollës, Ftohjes, Gripit Dhe Gjithashtu Rrisin Imunitetin

Mësoi 5 Kurimet Më Të Mira Natyrale Kunder Infeksiioneve Viirale, Kollës, Ftohjes, Gripit Dhe Gjithashtu Rrisin Imuniteti

Bimët medicinale janë një thesar i vërtetë i shëndetit dhe mund të ndihmojnë në rritjen e imunitetit, dhe disa prej tyre janë përdorur prej vitesh për të trajtuar sëmunddjee të caktuara.

RECETA 1

PERBERESIT: 1 qepë e madhe e qëruar, 4 arra dhe 4 gota ujë

PROCEDURA:

lani mirë qepën dhe priteni në 4 pjesë. Arrat gjithashtu lahen mirë, shtypen dhe vendosen së bashku me qepën në ujë të vluar për rreth 15 minuta. Më pas lëreni të ftohet pak, kullojeni dhe ëmbëlsoni sipas nevojës me mjaltë. Pini gjatë gjithë ditës.

RECETA 2

PERBERESIT: 1 qepë të qëruar, 1 mollë organike, të qëruar, 1 arrë në lëvore, 3-4 gota ujë ose sipas nevojës

PROCEDURA: një kokër qepë e vjetër, e qëruar, një mollë e plotë me lëvozhgë (e larë më parë, djathtas) dhe një arrë, e larë mirë dhe vetem e thyer, e plasaritur (të mos pastrohet nga lëvorja e fortë). Zieni të gjitha për 10-20 minuta, për të marrë një lëng të errët, kullojeni dhe pijeni. Pak mjaltë mund të shtohet më vonë.

RECETA 3
PERBERESIT: 500 ml ujë, 4-5 qepë të vogla, pak kanellë dhe disa gjethe dafine

PROCEDURA:

Lani qepët dhe zieni së bashku me lëvozhgën, të prera në copa më të mëdha, derisa të mbetet një e treta e sasisë origjinale. Para përfundimit të gatimit, shtoni disa gjethe dafine dhe pak kanellë.

RECETA 4

Përbërësit: 1 qepë, të larë dhe të qëruar, 7 karafil të thatë, 3 arra dhe 500 ml ujë

Procedura:
Lani qepën dhe priteni në të katërtat dhe pritini karafilët në to. Zieni përbërësit për rreth 10 minuta. Më pas lëreni edhe për 5 minuta në furrë. Tendosni dhe pini të ngrohtë.

RECETA 5

Recetë me hudhër, limon dhe mjaltë për të ngadalësuar procesin e plakjes

Përgatitja: Grini imët 10 thelpinj hudhre dhe përzieni mirë me 1 kg mjaltë dhe lëng prej 10 limonësh. Vendosni përbërësit në një kavanoz, mbyllni kavanozin dhe lërini për 8-10 ditë. Merrni një lugë gjelle të përzierjes dy herë në ditë para vaktit.

You may also like...