Zonja E Cila Ka Zbuluar Kurën E Reumatizmit, Ndan Recetën Në Rrjetet Sociale “Kjo Është Receta”

Reumatiizma shoqërohet me dhimbbjee të forta, të theerura dhe ënjtje të kyçeve. Artrooza, artriiti reumatik, si dhe osteooporozza janë ndër shqetësiimet më të shpeshta që shfaqen, simptomat që dallojnë secilën prej tyre si dhe këshillat për t’i mbajtur sa më larg. Dieta ushqimore dhe ushtrimet për kyçet e duarve e këmbëve luajnë rol vendimtar në trajtim. Sëmunddjeet reumatiizmalee janë ndër shqetësimet më të shpeshta të shëndetit edhe në popullatën shqiptare, që prekin kryesisht moshat e rritura por nuk mungon përhapja e tyre edhe tek më të rinjtë. Sikundër ndodh me shumë sëmunddjee të tjera, trajtimi i hershëm i simptomave reumatizmale luan një rol të rëndësishëm në kontrollimin dhe shmangien e dhimbbjeeve të gjymtyrëve e deformiimitt të kockave.

Reumatiizma është padyshim një nga shqettësimeet prej së cilës shumë njerëz janë të prekur. Kjo grua vuanntee prej 10 vitesh nga kjo sëmunddjee. Mpiirje duarsh, dhimbbjee të forta natën dhe pagjumësi ishin disa nga simptomat më të zakonshme që i duhej të përballonte. Pas një lufttee të gjatë me këto simptoma, ajo vendosi të marrë fatin e saj në duart e veta. Provoi receta të ndryshme natyrale të rekomandurara nga mjekët alternative. Problemiin më të madh ajo e kishte në duar. Mpiirjee dhe dhimbbjee të forta, që natën i përkeqësoheshin tej mase. Mjekët i rekomanduan të përdorë kremra dhe ilaçe të ndryshme, por asnjëra prej tyre nuk e ndihmoi.
Ajo e provoi këtë trajtim nisur nga fakti që edhe nëse nuk do të jepte efekt, nuk do të humbiste gjë. Pas përdorimit të saj ajo nuk pati kurrë dhimbbjee si ato që kishte më parë.

Përbërësit: 2 kg mjaltë tërfili, 1 litër ujë, 250 gram tërfil të tharë Përgatitja e recetës: Gatuani fillimisht gonxhet e tërfilit në një enë me ujë për rreth një orë në temperaturë të ulët. Më pas kullojeni përzierjen dhe hidheni në një enë të pastër. Shtoni në të mjaltin dhe lëreni të ftohet. Hani 2 lugë gjelle pas çdo vakti ngrënieje.

You may also like...