Policia e Stambollit tregon në detaje për sulmin terrorist që u bë me bomb, ku 6 persona mbeten të..VIDEO

Terroristi i PKK/PYD/YPG, Ahlam Albashir, i cili ishte autori i sulmit me bombë që vrau 6 persona dhe plagosi 81 persona në rrugën Taksim Istiklal, u kap në shtëpinë ku fshihej pasi Policia e Stambollit e ndoqi për rreth 10 orë. Në marrjen në pyetje të tij të parë, terroristi sirian pranoi se ishte një oficer special i inteligjencës së PKK/PYD/YPG dhe se urdhërin e sulmit e kishte marrë nga menaxherët e organizatës në Kobani.

Policia doli në gatishmëri pas sulmit me bombë në rrugën Istiklal, në zemër të Turqisë, në orën 16.20 të së dielës. Një mobilizim është shpallur në zyrat e inteligjencës dhe antiterrorizmit të Policisë së Stambollit. Ekipi special i krijuar mblodhi një nga një regjistrimet e të gjitha kamerave të sigurisë në rajon. Një total prej 1200 imazhesh kamerash u ekzaminuan sekondë pas sekonde.
Nga pamjet u konstatua se një grua me kokë të mbuluar kishte hedhur bombën në një vazo me lule në mes të rrugës. Nga kjo pikë, ekipet konstatuan se terroristja ishte duke ecur në drejtim të Tunelit të rrugës Istiklal me hapa të shpejtë, pak minuta para

You may also like...