Duhet Ta Lexojë Çdo Grua Këtë! Sfungjeri I Enëve Mban Shumë Baktere, Ja Si Ta Pastroni

Duhet ta lexojë çdo grua këtë! Sfungjeri i enëve mban shumë baktere, ja si ta pastroni

Pershendetje , miq te dashur stafi jone ju sjell lajmin e rradhes ne dobi te tuajen per permisim e njohurive te reja ose lajmeve te reja ne ditet e sotme ,

Ju ftojme ta ndiqni videon e rradhes e cila do ta shfaqet pak me posh.te . Ju Faleminderit shume qe jeni pjes e faqes tone ..
//EKSKLUZIVE vetem ti mundesh ta le.xosh laj,min e plo.të ,duke shty,pur ne rek,la.men 4 sekondshe

Hulumtimi i botuar në revistën “Scientific Reports” ka treguar se me sfungjerin për larjen e enëve me përhapim miliona baktere në shtëpi.

Edhe kur mendoni se sfungjeri është i pastër, ka shumë mikroorganizma në të që mund të rrezikojnë shëndetin vetjak dhe shëndetin e familjarëve.

Një studim i botuar në “Journal of Environmental Health” ka zbuluar se shumica – deri në 99 pë rqind e baktereve – mund të eliminohen nga sfungjeri, nëse e vendosim në furrë me mikrovalë për 90 sekonda me fuqi të plotë.

Çfarë duhet bërë?

1. Në furrën me mikrovalë bën të fusni sfungjerë të cilët nuk përmbajnë metale.

2. Sfungjeri patjetër duhet të jetë i lagur. Njomeni mirë para se ta fusni në mikrovalë.

3. Vendosja e sfungjerit të lagur për 90 sekonda me fuqi të plotë do të eliminojë 99 për qind të baktereve, duke përfshirë edhe Escherichia coli, ka treguar studimi.

4. Hiqeni me kujdes sfungjerin nga furra me mikrovalë dhe lëreni të ftohet para përdorimit, sepse do të jetë shumë i nxehtë dhe mund t’ju shkaktojë d je gie.

You may also like...