Vitamina e cila gjendet tek farat e specit do ju kuroje semundjen me te perhapur tek shqiptaret

Vitamina e cila gjendet tek farat e specit do ju kuroje semundjen me te perhapur tek shqiptaret,Farat dhe speci janë të pandashëm në përmbajtjen e vitaminës CFarat e specit jemi mësuar t’i hedhim në kosh përpara çdo gatimi të perimes.
LEXO ME SHUME:

Megjithatë, këto fara bardhoshe kanë të njëjtat vlera si speci vetë.Speci dhe farat e tij janë të dobishme kundër sëmundjeve kardiovaskulare dhe mbajtjen ekolesterolit në nivele të ulëta.Specat janë të pasur me fibër, proteinë, vitamina dhe minerale si magnezi, fosfori, kaliumi, hekuri dhe kalçiumi.Më poshtë gjeni të renditura nga AgroWeb.org vlerat e jashtëzakonshme të farave të specit.Burim i Vitaminës CFarat dhe speci janë të pandashëm në përmbajtjen e vitaminës C.LEXO ME SHUME:

Kjo e fundit ndihmon në përthithjen e hekurit në organizëm dhe është një antioksidant i fuqishëm.Shëndeti i ZemrSipas të dhënave të AgroWeb.org, specat dhe farat e tyre janë një burim i pasur ushqyesish dhe flavonoidësh.Ata parandalojnë mpiksjen e gjakut dhe ulin gjasat e shfaqjes së atakut në zemër apo ishemisë.Kjo është arsyeja përse speci duhet ngrënë me të gjitha farat.Shëndeti i SyveVlerat e farave të specit janë të mira edhe shëndetin e syve.LEXO ME SHUME:

Farat janë të pasura me vitaminë A që përmirëson shikimin veçanërisht natën.Vlera Të ShumëfishtaTë gjitha llojet e specave, pavarësisht ngjyrës, ndihmojnë në mbajtjen nën kontroll të diabetit, kolesterolit dhe dhimbjeve.Farat përmbajnë kapsaicinë, e cila sipas të dhënave të AgroWeb.org është një substancë e jashtëzakonshme mirëbërëse.Shëndeti i LëkurësFarat duhen konsumuar shpesh, sepse përmbjanë shumë vitaminë E, e cila i jep shkëlqim rinor lëkurës dhe i bën flokët më të fortë.Djegia e KaloriveNëse jeni duke përgatitur një sallatë me mish pule, përdorni speca bashkë me farë për një shije më të plotë.Sallata të tilla me këto përbërës janë të shijshme dhe nuk përmbajnë shumë kalori.Të Pasur Me FibërSpeci dhe farat e tij janë shumë të pasur me fibër dhe e mbrojnë organizmin nga toksinat dhe bakteret.LEXO ME SHUME:

You may also like...